AROČNYJ

Aročnyj
Název Aročnyj
Synonyma Арочный
Barva Růžová
Původ Předpokládaní rodiče jsou Intervitis Magarača a Družba, vyšlechtěn byl v VNIIViV J.I.Potapenka, Rusko. Jméno dostal podle francouského Arc [ark] - oblouk, v přeneseném významu pergola - předpokládané použití na pergolách
Charakteristika odrůdy Listy: velké, pětilaločnaté
Růst: silný
Doba zrání: raná (v Novočerkassku 115-120 dnů, dozrává tam 15. srpna).
Hrozen a bobule: Hrozny velké, cylindricko-kónické, středně husté až husté, hmotnost hroznů 400-600 g. Bobule velké, rozměry 24-25 mm x 17-18 mm, protáhle oválné, o hmotnosti 5-6 g. Barva bobulí růžová, na slunci červená. Chuť je harmonická, dužnina je pevná, masitá. Slupka je srostlá s dužinou. Degustační ocenění je 7,7 bodů.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost 16-18 %, kyselost 4-5 g/l
Vyzrávání výhonů: velmi dobré, letorosty vyzrávají po celé délce.
Plodnost dřeva: 65-80%
Počet hroznů na výhon: 1,5-1,8
Zatížení,řez: 30-40 oček na keř, řez tažňů na 6-8 oček, ale vzhledem k vysoké plodnosti spodních oček je možný i řez na 3-4 očka
Odolnost k mrazu: vysoká(–25°C)
Odolnost k chorobám: Podle popisu zvýšená odolnost k plísni révové a plísni šedé, střední k padlí.
Množení: Řízky zakořeňují velmi dobře, keře začínají plodit druhým rokem.
Zvláštnosti Vysoce výnosná odrůda. Dobře se přepravuje, tržní hodnota je vysoká. Hrozny mohou bez ztráty tržní hodnoty dlouho viset na keřích. Netrpí “hráškovatěním”. Afinita s většinou podnoží dobrá.
Zdroje: www.vine.com.ua, vinograd7.ru
Za svolení k použití fotografií děkuji autorům (Vladimír Charčenko, Anatolij Bačinskij, Sergej Sidorjaka, Jevgenij Sochaňov).

Pozn: Pravokořenou sazenici pěstuji ve stř. Moravě, cca 450 mnm. Zaplodila ve 3. roce, nyní plodí pravidelně, hrozny jsou malé, bobule dosti velké, mají nádhernou barvu, ale, bohužel, chuťově jsou velmi, velmi podprůměrné. Snad se opravdu hodí jen jako ozdoba na pergolu.

Návrat  ZPĚT na výchozí stránku

Stránka byla připravena na základě podkladů od př. Ivo Kotrleho