ČABAŇSKÁ PERLA

Čabaňská perla    Evropská odrůda, která byla vyšlechtěna v Maďarsku, křížením odrůd (bez záruky) Madeleina Angevine x Muscat Courtillier. Odrůda je dosti náchylná na různé houbové choroby a proto vyžaduje  intenzivnější chemickou ochranu.
   Jde o dosti "starou" stolní odrůdu, chuťově dobrou, s jemným muškátovým aroma, která má hlavní přednost ve své ranosti - dozrává již koncem srpna, v dobrých podmínkách i dříve.Hrozen je střední velikosti, bobule menší až střední, barva je v době zralosti žlutá. Odolnost vůči chladu není příliš velká a proto by měl pěstitel volit chráněné stanoviště.
   Musím přiznat, že tuto odrůdu jsem zařadil do svého přehledu spíše z nostalgie. Byla to jedna z prvních odrůd, které jsem pěstoval. Myslím, že v současné době jde o překonanou odrůdu, která je plně nahraditelná (doba zrání) např. odrůdou Vostorg i když chuťově je "Čabaňka" asi o něco lepší..

 

 

 

Pozn.: přítel Čížek mě upozornil (2010), že mé zobrazení listů neodpovídá originálnímu vyobrazení, které mně laskavě zaslal - viz. obr. 2. Děkuji za připomínku a všichni přátelé pozor!! na záměnu

Čabaňská perla
Čabaňská perla Čabaňská perla Čabaňská perla

Návrat  ZPĚT na výchozí stránku