GLENORA

Glenora Glenora Seedless
Synonyma: NY 35814
Barva: Modrá
Původ: Glenora byla vybrána v roce 1977 na americké Cornell University's Geneva, New York experiment station. Při křížení v roce 1952 byly použity odrůdy Ontario a Russian seedless (syn. Black monukka, Kišmiš černý).
Listy:  velmi velké, trojlaločnaté, středně hluboko vykrajované, sytě zelené. Stopka je zelená, dlouhá.
Růst:  bujný
Doba zrání:  raná odrůda, začátek září.
Hrozen a bobule: Hrozny jsou dlouhé, řídké, válcovité. Průměrná hmotnost hroznů je 200 g. středně velké až velké, středně husté, 300 – 500 g.  Bobule jsou malé, kulaté, o průměru 12-18 mm, jejich průměrná hmotnost je 2 g. Barva bobulí je černo modrá. Slupka je pevná, dužina rozplývavá. Semena jsou rudimentární, odrůda je bezsemenná stenospermokarpická. Chuť je příjemná, velmi slabá labruscová příchuť jí dodává ovocný charakter, někomu může připomínat černý rybíz nebo borůvky. V Rusku při degustacích byla ohodnocena 7,5 bodů.
Obsah cukrů a kyselin:   20°Bx, kyselost 8 g/l
Vyzrávání výhonů:    dobré
Plodnost dřeva:  75-90%
Počet hroznů na výhon:  1,6-1,9
Zatížení, řez:  10 -12 oček/m2,  40-50 oček na keř při délce řezu plodného dřeva  na 8-12 oček.
Odolnost k mrazu:  vysoká (do –26°C), nebývá poškozována jarními mrazíky.
Odolnost k chorobám:  odolná houbovým chorobám kromě červené spály. Lze ji pěstovat bez chemického ošetření.   Je u ní udávána odolnost k révokazu (fyloxera).
Zvláštnosti:  Glenora je díky atraktivní modré barvě a bezsemennosti velmi perspektivní odrůdou révy zejména pro zahrádkáře. Navíc má velkou výhodu ve vysoké odolnosti vůči houbovým chorobám, mrazu i nejvážnějšímu škůdci révy, fyloxeře. Nevýhodou jsou malé  bobule.
Literatura: Ing. Michal Rigan : Fenologické popisy vybraných bezsemenných odrůd révy vinné
Glenora
Glenora

Návrat  ZPĚT na výchozí stránku

Stránka byla připravena na základě podkladů od př. Ivo Kotrleho