KOKL BELYJ

KoKl belyj Synonyma:  FVK-4-2, КоКл белый
Původ:  Rusko-ukrajinská stolní odrůda, která získala svůj název spojením prvních dvou písmen jejích šlechtitelů Kostrikina a Ključkova. Vznikla křížením odrůdy Keša 1 (syn. Talisman) a odrůdy Kubáň. Vybrána v roce 2000.
Listy:  středně velké, pětilaločnaté, se středně velkými výkrojky
Růst: střední až silný, na vlastních kořenech střední
Doba zrání: raná (v Novočerkassku 115-120 dnů, dozrává tam 15. srpna), SAT potřebná k plné zralost bobulí 2600—2700°С.
Hrozen a bobule: Hrozny střední až velké, kónické, střední hustoty, hmotnost 400-600 g. Bobule jsou velmi velké,rozměry přibližně 33 х 24 mm o průměrné hmotnosti 12-14 g, oválné, světlé, na slunci průzračné s líčkem. V bobuli bývají 3-4 semena. Chuť bobulí je harmonická s dobrým nahromaděním cukru. Dužnina je masito-šťavnatá, slupka průměrně silná. Degustační ocenění je vysoké, 8,0 bodů.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost 14-18 %, kyselost 4,5-5,5 g/l
Vyzrávání výhonů: velmi dobré
Plodnost dřeva: 55-70 %
Počet hroznů na výhon: 1,1-1,5
Zatížení, řez: 30-35 oček na keř, řez tažňů na 6-8, ale vzhledem k vysoké plodnosti spodních oček je možný i řez na 3-4 očka
Odolnost k mrazu: střední - vysoká (–24°C)
Odolnost k chorobám: vysoce odolná k plísni révové, podle popisů středně odolná k padlí révovému (v prvním roce pěstování vysoká odolnost i proti padlí), odolná k plísni šedé
Zakořeňování řízků: Řízky zakořeňují velmi dobře, keře začínají plodit druhým až třetím rokem.
Zvláštnosti:  Odrůda je vhodná pro tvary s velkou zásobou dřeva. Vyžaduje regulaci násady keřů, jinak má má sklon k přetížení úrodou, následkem čehož se prodlužuje doba zrání. Dobře snáší přepravu.
Literatura a zdroje: vine.com.ua, vinograd7.ru
Za svolení k použití fotografií děkuji autorům (Vladimír Charčenko, Anatolij Bačinskij, Sergej Sidorjaka, Jevgenij Sochaňov).
 
KoKl belyj KoKl belyj

Návrat  ZPĚT na výchozí stránku

Stránka byla připravena na základě podkladů od př. Ivo Kotrleho