LIVORA

Livora   Interspecifická odrůda ze složitého křížení, kde hraje významnou roli odrůda Tramín a Villard Blanc. Podle mých zkušeností stačí standardní chemická ochrana.
   Hrozen je menší, bobule menší, zelenavé barvy. Chuťově dobrá, ale pouze moštová odrůda. Je schopná dosahovat vysokou cukernatost i v méně příznivých podmínkách.
  Omlouvám se za nekvalitní fotografii - byl to poslední hrozen, který jsem zachránil, protože hmyz a ptáci ocenili kvalitu těchto hroznů a "předběhli" pěstitele.
   Neměl jsem zatím možnost udělat vlastní mikrovzorek, ale podle údajů z literatury dává tato odrůda víno žlutozelené barvy, ovocité chuti s jemnou citrusovou vůní, harmonické, svěží - tedy velmi dobré.
  Byl bych rád, kdyby některý zahrádkář, který již má s touto odrůdou větší zkušenosti, poskytl další informace.

Pozn.:

  Přítel Matyas získal následující informace přímo od pana docenta Pavlouška: . Určitě se jedná o šlechtění Mi-4-120. Má velmi dobrou odolnost k peronospóře a padlí. Ve většině let ji lze pěstovat bez postřiku. Bobule mají silnější slupku takže není citlivá ani na hniloby. Optimální sklizeň je konec září nebo i začátek října, kvůli poklesu kyselin. Víno je pak velmi zajímavé, aromatické po citrusech, trochu tóny hrušky a kdoule, jemné květinové tóny. Má celkem vyrovnanou násadu, takže není třeba ani žádná velká regulace. odlistění je vhodné.
 
Livora Livora Livora

Návrat  ZPĚT na výchozí stránku