MERZLING

Merzling Synonyma: FR 993-60, FREIBURG 993-60, Мерцлинг

Původ: Merzling je německá moštová odrůda, vzniklá  v roce 1960  křížením Seyval Blanc (SeyveVillard 5276) x (Ryzlink rýnský x Rulandské šedé (syn.Pinot Gris) v Státním vinařském ústavu ve Freiburgu.
Listy:
střední až velké, tři až pětilaločnaté, tmavě zelené. Horní strana listu je kožovitá, spodní je jemně plstnatá. Řapíkový výkrojek je lyrovitý, nejčastěji uzavřený, někdy má podobu úzkého V.
Růst:  silný
Doba zrání:  střední, dozrává v polovině až koncem září
Hrozen a bobule: Hrozny jsou relativně velké, kuželovité, někdy s křidélkem, středně husté až husté, průměrná velikost hroznu okolo 140 g. Bobule jsou středně velké až velké, kulaté,  s průměrem okolo 17 mm a hmotností 1-2 g, žlutozelené barvy, při přezrání s tmavším líčkem. Dužnina je šťavnatá, sladká, slupka je pevná.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost 18-20%, kyselost 8-9 g/l 
Vyzrávání výhonů:    dobré
Plodnost dřeva: 
Počet hroznů na výhon: 
Zatížení, řez:  35-45 oček na keř, snáší i krátký řez.
Odolnost k mrazu:  střední,  -23°C, ale rašení začíná současně s odrůdou Müller-Thurgau, takže může být poškozen pozdními jarními mrazy.
Odolnost k chorobám: má dobrou odolnost proti plísni révové i padlí révovému, takže při obvyklém průběhu počasí nevyžaduje chemickou ochranu. Jen při silném tlaku plísně révové je potřeba ošetřit proti pozdnímu napadení touto houbovou chorobou. Odolnost proti plísni šedé je střední.
Poznámky: Odrůda poskytuje jemná bílá vína s lehkým ovocným aroma. Při degustacích vín na německých státních vinařských šlechtitelských stanicích bylo víno z odrůdy  Merzling v průměru všech vzorků o 0,14 bodu horší než víno z odrůdy Müller-Thurgau a nepatrně lepší než  (přibližně o 0,03 bodu) než víno z odrůdy Sylvánské. Aby se zabránilo projevu netypické stařiny ve vínech se doporučuje regulovat množství sklizně (Merzling je velmi úrodná odrůda) a v technologii kvašení pamatovat na dostatečnou dusíkatou výživu kvasinek.
Moje zkušenosti – Haná, 250 m.n.m., chráněné stanoviště:  Odrůda Merzling je velmi odolnou odrůdou, za tři roky pěstování jsem u ní nezaznamenal žádné napadení chorobami. Bobule jsou střední, chuť dužniny je výborná, ale dojem z chuti trochu narušuje slupka, která mi připadá až natrpklá, ale odrůda Merzling je určitě spíše moštovou než stolní odrůdou a lze ji doporučit i do okrajových oblastí pěstování révy. 
Střední Morava - cca 420m n.m.: V zásadě potvrzuji výše uvedené. Je to typická interspecifická (a tedy odolná odrůda),  vysloveně moštového typu. Mikrovzorek vína jsem nedělal, k "chuti" slupky nemám osobně výhrady. V mých podmínkách jsou hrozny skutečně dosti velké (nutný dostatečný přísun dusíku), bobule jsou spíše menší.
Merzling
Merzling Merzling Merzling

Návrat  ZPĚT na výchozí stránku

Stránka byla připravena na základě podkladů od př. Ivo Kotrleho