PODAROK UKRAINE

Podarok Ukraine Synonyma:  Подарок Украине, Украина, ZT-4-4
Původ:  Podarok Ukrajině byl vyšlechtěn ve spolupráci VNIIViV v Novočerkassku a OV “Vinogradnaja Elita” křížením Vostorg krasnyj x Timur.
Listy:  tmavě zelené, velké, pětilaločné, středně vykrajované
Růst: na vlastních kořenech silný
Doba zrání: raná až raně střední (110-120 v Novočerkassku).  Suma aktivních teplot do plné zralosti bobulí  je 2400—2600 °С.
Květ: ženský typ květu
Hrozen a bobule: hrozny jsou velké až velmi velké, dosahují hmotnosti 500-800 g, kónické, volné nebo středně husté. Bobule velké až velmi velké 30x23 mm, hmotnost 8-10 g, vejčitého tvaru nebo oválné, lehce růžové, na slunci jasně růžové.  Chuť je velmi příjemná, harmonická. Degustační hodnocení 7,9 bodu. Dužnina masito šťavnatá, slupka je tenká.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost 19-23%, kyselost 6-8 g/l
Vyzrávání výhonů: velmi dobré
Plodnost dřeva: 65-80%
Počet hroznů na výhon: 1,2-1,4
Zatížení, řez: zatížení keřů 35-45 oček, řez na delší tažně s 8—10 očky. Doporučuje se nechat na keři 20—25 plnohodnotných letorostů se zatížením 12—15 hroznů.
Odolnost k mrazu: střední až vysoká (-24°C)
Odolnost k chorobám: Podarok Ukrajině je odolný plísni révové, padlí i šedé plísni.
Zakořeňování řízků: Dobré, keře vstupují do plodnosti druhý rok po výsadbě.
Zvláštnosti:  Názory na Podarok Ukrajině jsou různé. Všeobecně je chválen za výbornou chuť, velikost bobulí a také odolnost k chorobám je vysoká, nevyhovující bývá horší opylení (ženský typ květu) a velikost hroznů. Vyžaduje vyzkoušet a prověřit v různých vinohradnických oblastech. Afinita s podnožemi je dobrá, je lepší použít silně rostoucí podnože, na kterých jsou bobule i hrozny ještě větší. Odstranění listů kolem hroznů ve fázi růstu bobulí napomáhá jejich lepšímu vybarvení. Doporučují se vysoké tvary s velkou zásobou starého dřeva a dobře osluněné pozemky.
Literatura a zdroje: vine.com.ua, vinograd7.ru
Za svolení k použití fotografií děkuji autorům (Vladimír Charčenko, Anatolij Bačinskij, Sergej Sidorjaka, Jevgenij Sochaňov).
Podarok Ukraine
Podarok Ukraine Podarok Ukraine

Návrat  ZPĚT na výchozí stránku

Stránka byla připravena na základě podkladů od př. Ivo Kotrleho