RONDO

Rondo Synonyma:  Gm 6494-5
Původ:  Rondo je německá universální odrůda. Je to výsledek křížení mezi odrůdami Zarja severa(semenáč Malingre x Vitis amurensis) a Svatovavřineckým, které provedl v roce 1964 profesor Kraus. Protože neměl na šlechtitelské stanici dostatečnou plochu na pěstování, nabídl některá semena profesoru Beckerovi do Geisenheimu. Prof. Becker velice brzy poznal kvalitu tohoto šlechtitelského materiálu a  právě z těchto kříženců vybral budoucí odrůdu Rondo. Odrůda je od roku 1997 v Německu právně chráněná a od roku 1999 registrována. Příliš se zatím nerozšířila (důvodem je pravděpodobně citlivost na jarní mrazy), její výměra v Německu je asi 10 ha.
Listy: velké, okrouhlé, téměř celokrajné nebo jen s malými zářezy. Čepel listu tmavě zelená, lehce vrásčitá.
Růst:  silný, výhony mají sklon k převislému růstu, proto jsou nutné častější zelené práce a  doporučuje se vedení na vysokém kordonu nebo vedení Geneva Double Curtain.
Doba zrání:   velmi raná, polovina srpna (na víno konec září)
Hrozen a bobule: Hrozny středně velké, středně husté, válcovité s malým křidélkem na bázi stopky. Průměrná hmotnost v roce 2007 byla 200 g.  Bobule střední, kulatá, průměr  2 g, modré barvy a voskovým povlakem. Vyžaduje včasný sběr ( i přesto, že bobule nehnijí, mohou při ponechání na keři zasychat a opadávat).
Obsah cukrů a kyselin:   cukernatost 18-21%, kyselost 9-10 g/l
Vyzrávání výhonů:    dobré
Plodnost dřeva:  80-90%
Počet hroznů na výhon:  1,5-1,8
Zatížení, řez:    6-12 oček/m2,  50 oček na keř, snáší i řez na čípky. Pro převislý růst této odrůdě vyhovují závěsové typy vedení.
Odolnost k mrazu:  vysoká (do –24°C) , ale náchylná na jarní mrazy, proto je důležitý výběr takového stanoviště, kde se jarní mrazy nevyskytují.
Odolnost k chorobám:  odrůda je odolná plísni révové a plísni šedé, ale jako většina materiálů vycházejících z V. amurensis jen průměrně odolná k padlí. Ale i přesto ji lze pěstovat bez chemického ošetření nebo pouze s fungicidním ošetřením v případě velmi silného infekčního tlaku padlí révového.
Zakořeňování řízků: dobré
Víno: Vína z této interspecifické odrůdy se podle německých údajů vyrovnají vínům z klasických odrůd nebo z velmi se rozšiřující se odrůdy Regent. Barva vína je rubínově červená bez modrých jemných odstínů. Víno je typu Merlot, plné, charakterem připomínající jižní typ vín, bohaté na taniny. Vhodné je zrání v barikových sudech. Někdy se u něj může vyskytovat chlorofylová příchuť.
Moje zkušenosti – Haná, 250 m.n.m., chráněné stanoviště: Rondo jsem nasadil v roce 2006.  V letošním roce překvapilo na druhý rok po výsadbě (řez na dva kmínky, dvě, max. tři očka na kmínek) jednak svou vysokou plodností, ale hlavně raností. Odkvetlo dřív, než ostatní odrůdy začaly kvést, stejně první začalo zaměkávat a dozrávat. První bobule se daly jíst už po půlce července, koncem července už bylo optimálně sladké. Bobule byly středně velké, vynikající chutě, protože byl i optimální poměr kyselin. Tuto odrůdu považuji pro sebe za nosnou modrou odrůdu, počítám, že počet keřů doplním nejméně na dvacet. Pro její ranost a chuť se obávám jenom jednoho, aby se pokaždé nesnědla dřív, než budu moct zkusit udělat i nějaké víno.
Literatura a zdroje:
D.  Pospíšilová Ampelografia Slovenska
http://www.campus-geisenheim.de/Rondo.1811.0.html
http://vine.com.ua/sorta/vinnye/rondo.html
http://www.lwg.bayern.de/weinbau/sorten_klone_unterlagen/12849/W1_Neue_weiss_u_rote_Rebsorten_2005.pdf
Rondo
Rondo

Návrat  ZPĚT na výchozí stránku

Stránka byla připravena na základě podkladů od př. Ivo Kotrleho