SOLARIS

Solaris Synonyma:  FR 240-75
Výskyt ve vinařských oblastech:  Začíná se rozšiřovat v Německu (54 ha v roce 2007), pro svou ranost velmi oblíben v Pobaltí.
Původ:  Solaris je německá moštová odrůda, kterou vyšlechtil  ve Freiburgu Norbert Becker   křížením odrůd  Merzling x Gm 6493 v roce 1975. (Merzling = Seyve-Villard 5-276 x (Riesling x Rulandské)  Gm 6493 = Zarja Severa x Muscat Ottonel  roku 1975. Právně je chráněn v Německu od roku 2001.
Listy: velké, třílaločnaté, slabě vykrajované,  tmavě zelené, mírně vrásčitý, kožovitý. Spodní strana listu je jemně plstnatá.
Růst:  silný
Rašení: několik dnů před standardními odrůdami
Doba květu: týden před  standardními odrůdami
Doba zrání:   raná, začátek září (v Německu do 10. září)
Hrozen a bobule: Hrozny střední velikosti, hmotnost 200 g, bobule malé až střední o průměru 16 mm.
Obsah cukrů a kyselin:   cukernatost 275 g/l , kyselost 7,3 g/l (průměr ze 33 sklizní v Německu při výnosu 135 kg/a). V roce 2008 dosáhla 6. října odrůda Solaris na stanovišti Balschental cukernatosti 158 Oechsle , což odpovídá 430 g/l.
Vyzrávání výhonů:    dobré
Odolnost k mrazu:  vysoká (-25°C)
Odolnost k chorobám:  Solaris má velmi vysokou  odolnost proti plísni révové i padlí révovému, při pozdní sklizni může být napadán plísni šedou, proto se doporučuje odstranění listů ze zóny hroznu v obě zrání. Může být pěstován zcela bez chemické ochrany.
Charakteristika vína: Solaris dává vína plná, vysoké kvality, často se zbytkovým cukrem. P. Pavloušek uvádí: "v kabinetní kvalitě nebo při výrobě burčáku má Solaris muškátovo-ovocné aroma, řekl bych že je to dobrá kombinace aroma Merzlingu a Muškátu Ottonel, hodně záleží i na lokalitě, jak se muškát projeví. Ve vyšších kvalitách je potom více ovocnější a květinový s velmi jemným muškátem."
Jiné prameny uvádí, že v chuti bývají tóny připomínající ananas a lískový oříšek. Je vhodný do směsí s méně cukernatými mošty (Ryzlink rýnský)
Zvláštnosti: Může být použit, jako velmi raný a sladký stolní hrozen. Je to jedna z odrůd, které jsou doporučovány pro pěstování ve velmi chladných oblastech, kde se jiným odrůdám nedaří. Letorosty nerostou zcela vzpřímeně, velké listy vytváří souvislou stěnu a proto se nedoporučují zahuštěné výsadby a doporučuje se odstranění listů zakrývajících hrozny.  Solaris je citlivý na nedostatek hořčíku, proto se doporučuje hnojení hořkou solí před výsadbou i v průběhu pěstování.
Zdroje: ovine.cz
Staatlichen Weinbauinstitut Freiburg
Solaris
Solaris Solaris

Návrat  ZPĚT na výchozí stránku

Stránka byla připravena na základě podkladů od př. Ivo Kotrleho