TALISMAN

Talisman Synonyma:  FV-6-6, Keša-1, Талисман, Кеша-1,
Barva:  Bílá
Původ:  Odrůda Talisman byla vyšlechtěna v Novočerkassku v VNIIViV J.I. Potapenka křížením odrůd Frumoasa albae a Vostorg.
Listy: velké, pětilaločnaté s hlubokými výkrojky a ostře zoubkovaným okrajem.
Růst: velmi bujný, v prvním roce pěstování dorostla jeho pravokořenná sazenice délky 7 m, do plodnosti vstupuje tato odrůda většinou ve druhém roce pěstování.
Doba zrání: raně střední (127-135 dnů. v Novočerkassku)
Hrozen a bobule: Hrozny jsou středně husté, někdy řídké, nejčastěji kónického tvaru. Jejich průměrná hmotnost je 800 -1100 g. Bobule jsou velmi velké, rozměry 35x31 mm, hmotnost se pohybuje mezi 12-16 g, při dobrých podmínkách i péči se mohou přiblížit 20-25 g! Bobule jsou světlé, harmonické chuti, obsahují 1-3 semena. Při úplném dozrání se u nich může objevit muškátová příchuť. Při degustační hodnoceních dosáhl ohodnocení 8,3 bodu.Hrozny jsou vhodné pro přepravu i pro skladování.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost 17-23%, obsah kyselin 6-8g/l
Vyzrávání výhonů:
Plodnost dřeva: 75-90%
Počet hroznů na výhon: 1,4-1,8
Zatížení, řez: Řez na dlouhé tažně. Vyžaduje velké tvary, na kterých při velké zásobě starého dřeva se při délce řezu na 12-20 oček mohou získat hrozny o váze 2,5 kg.
Odolnost k mrazu: vysoká (-25°C)
Odolnost k chorobám: Odrůda Talisman je odolná k plísní révové i šedé plísni, méně je odolná k padlí révovému, proto se doporučuje chemické ošetření proti padlí před a po odkvětu.
Zakořeňování řízků: velmi dobré
Zvláštnosti  Odrůda Talisman je výjimečná velikostí bobulí a navíc se vyznačuje i výbornou chutí. Vzhledem k době zrání ji lze doporučit do teplejších oblastí nebo do skleníku. Nevýhodou je, že má ženský typ květu a tutíž vyžaduje  blízkost opylovače. V letech se špatným počasím během kvetení může docházet vlivem špatného opylení k "hráškovatění" bobulí, což lze omezit ručním doopylením květenství.
Literatura a zdroje: vine.com.ua, vinograd7.ru
Za svolení k použití fotografií děkuji autorům (Vladimír Charčenko, Anatolij Bačinskij, Sergej Sidorjaka, Jevgenij Sochaňov).
Talisman

Návrat  ZPĚT na výchozí stránku

Stránka byla připravena na základě podkladů od př. Ivo Kotrleho