VOSTORG

Vostorg Synonyma:  216-29-7-1, Vostorg bílý
Původ:  Vostorg je stolní ruská odrůda (Nočerkassk)  z křížení odrůd (Zarja Severa  x Dolores) x Ruskij Rannij (registrován 1992)
Listy: velké až velmi velké , pětilaločnaté,  hluboce vykrajované. Barva listové čepele je tmavozelená, spodní strana je plstnatá.
Růst:  střední až velký
Doba zrání:  velmi raná, druhá polovina srpna (110-120 dnů)
Hrozen a bobule: Hrozny velké, u základu třapiny bohatě rozvětvené, 500 – 700 g, konické, jindy bez tvaru, střední hustoty až řídké. Velmi velké hrozny (1,5 – 2 kg) se získávají při přiměřeném řezu keřů ( 20 - 30 oček na vzrostlý keř) a dobré zásobě mnohaletého dřeva.  Bobule velké až velmi velké, 27х24 mm, 5-7 g, kulaté až slabě oválné. Dužina masitá, chrupavá, slupka středně-pevná, chuť harmonická, příjemná, na úrovni nejlepších evropských odrůd. P. Pavloušek tuto odrůdu hodnotí ve své Encyklopedii odrůd jako nejchutnější stolní interspecifickou odrůdu, V Rusku při degustacích dosahuje vysokého ohodnocení 8,0 stupňů.
Obsah cukrů a kyselin:  cukernatost 19-26%, kyselost 5-9 g/l , pokud úroda zůstává na keřích bez ztráty tržní kvality prakticky do mrazů ( do 1,5 měsíce), obsah cukru se zvyšuje  do 26%  a kyselost snižuje do 4,5 g/l.
Vyzrávání výhonů:    dobré  80%
Plodnost dřeva:  65-85%
Počet hroznů na výhon:  1,3
Zatížení, řez:  4 - 6 oček/m2,  35-45 oček na keř při délce řezu plodného dřeva  na 6-10 oček. Plodnost oček u základu vysoká, proto je možné řezat i nakrátko, na 2-4 očka.
Odolnost k mrazu:  vysoká (do –25°C,  může však být poškozován nízkými teplotami v období konce března až začátku dubna)
Odolnost k chorobám:  odolný plísni révové (3-3,5 stupně) i šedé plísni (2 stupně) k padlí (3,0 stupně), nehnije, lze pěstovat bez chemického ošetření nebo pouze s fungicidním ošetřením v případě velmi silného infekčního tlaku padlí révového. Odolný i k suchu. Většinou nenapadán vosami.
Zakořeňování řízků: horší
Moje zkušenosti – Haná, 250 m.n.m., chráněné stanoviště:  Bohužel tuto odrůdu nemám ve své kolekci, i když jsem si dlouho myslel opak. Díky neserióznosti některých zahradníků je místo ní často prodávána odrůda Prim, což byl i můj případ. Ale v letošním roce se nám ji snad podařilo určit u kolegy.  Oproti Primu má větší bobule(podle mého vážení průměrně 7g),  méně muškátovou chuť, více řezaný list se spodní stranou plstnatou. Určitě si ji v příštím roce vysadím, rozhodně stojí za to.
Literatura: D. Pospíšilová a kol.: Ampelografia Slovenska
P.Pavloušek: Pěstování révy vinné v zahradách
http://www.vine.com.ua/
http://tilia.zf.mendelu.cz/ustavy/556/ustav_556/atlas_reva/Atlas_reva_Adobe/bile_stol/vostorg.pdf
 

Návrat  ZPĚT na výchozí stránku

Stránka byla připravena na základě podkladů od př. Ivo Kotrleho