VOSTORG KRASNYJ

Vostorg krasnyj
Název Vostorg krasnyj
Synonyma Восторг красный, ЗОС-1, ЗОСЯ
Barva Růžová
Původ Vostorg krasnyj byl vyšlechtěn v VNIIViV J.I.Potapenka, Rusko, z křížení Vostorg x Original 
Charakteristika odrůdy Listy: středně velké, mírně vykrajované
Růst: středně bujný
Doba zrání: raná odrůda, 120-125 dnů v podmínkách Novočerkasska.
Květ ženský (gynoidní) typ květu
Hrozen a bobule: Hrozny jsou velké až velmi velké, 550-800 g, kónické, řídké až středně husté. Bobule jsou velké až velmi velké, oválné nebo vejčité. Rozměry bobulí jsou 28 x 23 mm, jejich průměrná hmotnost 6-8,5 g. Barva bobulí je růžová, na slunci červená. Dužnina masitá, příjemné harmonické chuti, slupka je tenká. V degustačním hodnocení v Novočerkassku dosáhl 8,1 bodu.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost 18-23%, kyselost 6-8 g/l
Vyzrávání výhonů: dobré
Plodnost dřeva: 50-70%
Počet hroznů na výhon: 0,9-1,4
Zatížení, řez:  40-55 oček na keř při délce řezu plodného dřeva na 8-14 oček Dopořučuje se nechat na keři 20-25 plnohodnotných letorostů s zatížením 12-15 hrozny. Vhodné jsou větší tvary s velkou zásobou starého dřeva.
Odolnost k mrazu: vysoká (do –25°C).
Odolnost k chorobám: Vostorg krasnyj je  odolný k plísni révové, padlí révovému i plísni šedé. Může se pěstovat bez chemické ochrany.
Množení: zakořeňování řízků je uspokojivé. Afinita s většinou podnoží dobrá, ale je lepší roubovat na silně rostoucí podnože, na kterých hrozny a bobule mívají větší velikost. Vstupuje do plodnosti obvykle ve třetím roce pěstování.
Zvláštnosti Nutný podlom slabých letorostů, redukce hroznů a v době dozrávání odstranění listů kolem hroznů  pro získání intenzivnějšího zbarvení bobulí. 
Dobře se opyluje, i když se jedná o odrůdu s ženským typem květu, pokud je v blízkosti dostatek jiných odrůd kvetoucích ve stejném období.
Zdroje: www.vine.com.ua, vinograd7.ru
Za svolení k použití fotografií děkuji autorům (Vladimír Charčenko, Anatolij Bačinskij, Sergej Sidorjaka, Jevgenij Sochaňov).
 

Návrat  ZPĚT na výchozí stránku

Stránka byla připravena na základě podkladů od př. Ivo Kotrleho